Blogg

7 Snacks ( Skolans kaffeteria)

Jag vaknade på en stol och kände doften av de härliga våfflorna och kakorna. Jag såg människor i röda dräkter och kepsar. Det var de som sålde allt som doftade så härligt gott. Med algebronor kan du köpa saft, kakor, pannkakor, smörgåsar, våfflor m m.

Kaféet 7 snacks har öppet i skolans matsal på fredagseftermiddagarna och drivs av elever i årskurs 7. På torsdagens hem- och konsumentkunskapslektion bakar de det som skall säljas dagen efter i kaféet. Det coola är att man inte behöver ha pengar för att handla på 7 snacks, man betalar med skolans valuta Algebrona, på det sättet kan alla handla även de yngsta i förskoleklassen.

Skriven av: Zeinab.

Leave a comment

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).