Blogg

Dan Knagg

Multiinstrumentalisten Dan Knagg gjorde en storstilad entré, när han kom in i rummet hördes musiken överallt, men var hade han sina instrument? Eleverna såg förvånat på när han klappade händerna och dansade. De började röra sig i takt med hans musik och rimmade på melodierna, fortfarande förvirrade…vad är det som sker?

Eleverna fick träffa Dan i en interaktiv improvisationsföreställning, han visade att man kan göra de coolaste melodierna med en loop-pedal, en mikrofon, stolar och elevernas egna röster. Han spelade in en röst som upprepades gång på gång och lade till elevernas röster och tog till och med väggen i musiken genom att dra mikrofonen längs med den. Eleverna älskade att lyssna på Dan och han gav dem ett nytt perspektiv på hur musik kan vara.

Algebraskolans TikTok:

Leave a comment

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.