Blogg

Skolbibliotek

Jag vaknade idag i ett främmande rum, det luktar nya böcker!

Jag tittade mig omkring och hittade en massa böcker staplade vackert på hyllorna, wow! Jag är på skolbiblioteket! Det finns flera härliga genrer som till exempel äventyr, spöken, spänning, kärlek, hästar, fantasy, familj och vänner, deckare, husdjur, och fler. Bibliotekarien läser även böcker för barnen, hon läser böcker för barnen som går förskolan och ettan på torsdagseftermiddagarna kl 13:00. Ibland har hon bestämt vilken bok som skall läsas och ibland får barnen rösta om vilken bok de vill att hon läser. Oftast blir det bilderböcker men ibland blir det en kapitelbok. Nu har ett nytt system införts. Elever i de yngre klasserna har lånekort så man kan låna böcker. De äldre får låna med sitt e-postkonto.

Det var allt för idag. Jag undrar vad som kommer hända härnäst.

Skolans bibliotekarie Sofia Karlsson.

Skriven av: Anonymt spöke.

Leave a comment

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).