Blogg

Månadsprobelm- Februari

En ny dag och en ny vecka, undrar vad som händer i Algebraskolan. Jag tar mig en flygtur i skolan, alla elever är på sina lektioner och det är tyst i hallarna. På en vägg finns matteproblem uppsatta. Månadens problem? Ah, det ser ut som att det är ett matteproblem för februari månad och man kan vinna ett fint pris. Det här var spännande!

Syfte med projektet.

Matematik tillsammans med arabiskan är Algebraskolans två profilämnen. Med det här projektet vill skolan lyfta fram matematiken genom att synliggöra den på ett annat sätt än bara i klassrummet. Genom olika aktiviteter kommer matematiken att få ett större utrymme så att eleverna förstår att matematik är ett viktigt ämne och bra att kunna.

Varje måndag sätts ett nytt matteproblem upp och eleverna kan få svårare matteuppgifter över deras nivå.

Vad får vinnarna?

I slutet av månaden samlar matteläraren in alla uppgifter från eleverna. De elever som har rätt får ett pris och äran att få sina lösningar presenterade. Antalet vinnare är öppet.

1:a pris
ett guldpass till ett värde av 100 algebronor

2:a pris
50 algebronor.

3:e pris
25 algebronor.

2 comments

  • zeinab
    / Svara

    wow!

  • / Svara

    den som maria tog var fin

Leave a comment