Blogg

Rymd projektet

Sy slöjd Åk 3/4

Eleverna fick en uppgift där de helt själva ska inreda en hall i skolan med rymden som tema.

De delades in i grupper och varje grupp skissade på sina idéer på ett papper. De planerade allt från storlekarna på tygerna till var astronauten som hänger på väggen ska placeras. 

Målet med detta projekt var att varje elev skulle skapa en design av en produkt som de sedan ska sy själva på syslöjden och att de skulle lära sig att arbeta som ett team där man tillsammans kommer på nya idéer och lyssnar på varandra. Att arbeta i team har visat sig vara mer produktivt, det hjälper eleverna att brainstorma fram nya idéer och att lösa problem och det ger dem en känsla av syfte och ansvar. Det hjälper dem också att utveckla sina färdigheter som är bra att ha i framtiden, både i skolan och i samhället.

Fler uppdateringar kommer snart!! 🤩

Leave a comment

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).