Blogg

FN Dagen på Algebraskolan -v.43

Lågstadiet

På min resa idag tänkte jag ta lite rast och vila en stund. Jag landade på Algebraskolans tak och fick höra mycket intressant information.Det handlade mest om några länder som bestämde sig för att bilda en organisation som syftar till att upprätthålla internationell fred och säkerhet och utveckla vänskapliga relationer mellan nationer. Jag fick se teater, presentationer och fina korta videor om FN dagen som eleverna har filmat själva med hjälp av deras fantastiska lärare. #FNDagen#algebraskolan

Mellan/högstadiet

Eleverna hade jobbat så mycket med FN allt ifrån att spela in och redovisa. Medaljer delades ut till alla. Det var en väldigt intressant kunskapssamling som lågstadiet hade gjort. Det var en ära att få lyssna till Algebraskolans elever om vad de har lärt sig om FN och hur de har gjort.

1 comment

  • Khalid Yassin
    / Svara

    Algebaskolan är den bästa skolan

    MVH Khalid.Yassin

Leave a comment