Blogg

Algebraskolan: Viktigt meddelande i samband med Covid-19 smittspridning

Då vi på Algebraskolan prioriterar hälsan och värnar om våra elevers och personals bästa vill vi meddela att vi stänger skolans lokaler denna vecka.
Denna försiktighetsåtgärd gör vi för att minimera risken för smitning i samhället. Under tiden kommer våra lokaler att rengöras grundligt och extra noga.

Vi vill dock meddela att skolverksamheten fortsätter för våra elever via nätbaserad undervisning. Våra lärare har kontakt med sina elever via en undervisningsplattform som vi på Algebraskolan numera använder effektivt för att fortsätta undervisningen på bästa möjliga sätt.

Algebraskolan önskar alla en bra hälsa och ta extra hand om varandra!

Leave a comment

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).