Blogg

Nya musiksalen

Idag invigde Algebraskolan sin nya musiksal!

Vi är så otroligt glada över den nya musiksalen som vi har jobbat med tillsammans med skolans musiklärare och en musikexpert. Musik finns i allt och många gånger är det genom musik vi bäst uttrycker våra känslor. Det är en viktig del av människors sociala gemenskap och den utvecklar oss på ett fascinerande sätt.

Från skolverkets hemsida kan vi se att undervisningen sammanfattningsvis ska innehålla och utveckla elevernas förmåga i:
“..- spela och sjunga i olika musikaliska former och genrer,
– skapa musik samt gestalta och kommunicera egna musikaliska tankar och idéer, och
– analysera och samtala om musikens uttryck i olika sociala, kulturella och historiska sammanhang.”

Vi ser redan nu hur eleverna börjat kika in genom glasfönstren in i rummet med iver till att få sätta sig ner och visa sina talanger! 😀

Leave a comment

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).